O zespole

~~Orzech to miejscowość, którą wzmiankowano już w XI wieku jako należącą do parafii św. Małgorzaty w Bytomiu. W XIII wieku wieś przydzielono do parafii w Kamieniu. Według dokumentu z 1282 roku książę bytomski Kazimierz zostawił wioskę Piotrowi i Fryderykowi Mincarzom, którzy zostali właścicielami Orzecha, a w roku 1307 książę bytomski ponownie przejął wioskę i został jej panem. Na początku XVII wieku Orzech dostał się w posiadanie hrabiów Donnersmarcków w Świerklańcu.

Do roku 1815 dzieci z Orzecha uczęszczały do szkoły parafialnej w Radzionkowie. W roku 1820 Orzech liczył 12 dzieci szkolnych, w 1834 roku już 25. Liczba dzieci wzrastała, zaistniała więc potrzeba wybudowania własnej szkoły, którą oddano do użytku w 1869 roku. Dzieci szkolnych było wówczas 110. Z biegiem czasu podnosiła się liczba uczniów. W 1902 roku wybudowano dwie klasy nowej szkoły, a w 1913 musiano ją powiększyć przez nadbudowanie piętra. Jednak i ten budynek okazał się być zbyt ciasnym dla stale rosnącej liczby dzieci. Rozpoczęto budowę kolejnego obiektu szkolnego, którą ukończono w grudniu 1975 roku. Budynek ten był efektem starań społeczeństwa Orzecha, władz gminy oraz organizacji społecznych. Młodzież i dzieci rozpoczęły się w obiekcie, który w stosunku do starej szkoły miał trzykrotnie większą powierzchnię służącą nauczaniu i rekreacji. Budynek został wyposażony w zaplecze sportowe. Szkole nadano imię Rodziny Wieczorków. Jej patronem został Jan Wieczorek i jego trzej synowie: Paweł, Franciszek, Bernard bestialsko zamordowani w Obozie Koncentracyjnym w Oświęcimiu. Ich też pamięci poświęcono pomnik, który wzniesiono przed budynkiem szkolnym oraz pamiątkową płytę wmurowaną w jedną ze ścian górnego korytarza. Są to do dnia dzisiejszego ważne symbole oraz miejsca kultu. Corocznie 27 września uroczyście obchodzone jest Święto Patrona Szkoły. W tym dniu dzieci i młodzież oraz zaproszeni goście wspominają tragiczną przeszłość lat wojny i okupacji, a uczniowie wierszami i piosenkami uświetniają uroczystość, przybliżając los ludzi, którzy patronują naszej szkole.

Oprócz nauczania, szkoła prowadzi także działalność opiekuńczo-wychowawczą. Uczniowie mogą tu ciekawie i miło spędzić swój wolny czas. W szkole funkcjonuje bowiem świetlica szkolna oraz środowiskowa. Nie sposób pominąć dyrektorów oraz nauczycieli pracujących w tej szkole od początków jej istnienia. W czasie budowy dyrektorem szkoły był mgr Bogusław Zarzycki , a od września 1976 do 1984 roku funkcję tę przejęła pani Barbara Olszańska. W latach 1984-1987 dyrektorem szkoły została mgr Urszula Sowińska. Od 1987 do 1990 roku funkcję dyrektora pełniła pani Helena Wieczorek. Kolejnym dyrektorem został mgr Henryk Baron. Było to w latach 1990-1995. Od 1995 do sierpnia 2014 roku dyrektorem naszej szkoły jest ponownie pani mgr Urszula Sowińska. Od 01 września 2014 roku Szkoła Podstawowa im. Rodziny Wieczorków wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzechu. Funkcję dyrektora Zespołu pełni pani mgr Cecylia Bereś, zaś wicedyrektorem zostaje pani mgr Anna Czapla.