Świetlica szkolna

Nasze motto:"Zabawa jest nauką, nauka jest zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki." Glenn Doman

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

* Po skończonych lekcjach przychodzimy do świetlicy i swoją obecność zgłaszamy wychowawcy.
* Zachowujemy się tak, aby nie sprawiać przykrości koleżankom i kolegom oraz wychowawcom.
* Bierzemy czynny udział w zajęciach, grach, zabawach, które są nie tylko przyjemnością, ale uczą, bawią i wychowują.
* Swoimi pomysłami i umiejętnościami włączamy się do prac i imprez organizowanych w świetlicy.
* Szanujemy sprzęt w świetlicy, gry, zabawki, bo to jest nasza wspólna własność.
* Po skończonych zajęciach lub zabawie sprzątamy po sobie, odkładając wszystko na swoje miejsce.
* Zachowujemy ciszę w czasie przeznaczonym na naukę, aby nie przeszkadzać innym.
* Swoje wyjście ze świetlicy zawsze zgłaszamy wychowawcy.

Godziny pracy świetlicy szkolnej:
poniedziałek - piątek

Cele i zadania Świetlicy szkolnej:
Nasza świetlica to miejsce, w którym dzieci spędzają czas w miłej i przyjaznej atmosferze. W całej palecie różnorodnych zajęć, które prowadzone są w świetlicy dzieci mogą odnaleźć zawsze coś dla siebie, dostosowanego do swoich umiejętności, zainteresowań i uzdolnień. Pracując z dziećmi w świetlicy poprzez dobór odpowiednich form pracy i metod aktywizujących, kształtujemy w nich umiejętność spostrzegania, pamięć, wyobraźnię przestrzenną, często pomysłowość, wdrażamy zasady estetyki życia c odziennego, a przede wszystkim rozwijamy w nich zdolność do twórczego wysiłku.

Głównymi zadaniami, jakie staramy się realizować to:
* stworzenie atmosfery spokoju i bezpieczeństwa,
* zapewnienie warunków do racjonalnego spędzania czasu wolnego,
* rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów,
* pomoc uczniom przejawiającym braki w opanowaniu podstaw programowych.

W świetlicy organizowane są różnorodne zajęcia:
plastyczne;
czytelnicze;
żywego słowa;
wspomagające w odrabianiu zadań domowych;
dydaktyczne: zabawy słowne, krzyżówki, rebusy, zgadywanki, zabawy matematyczne, doskonalenie czytania;
muzyczne: słuchanie różnorodnej muzyki, śpiewanie piosenek, zabawy ze śpiewem, zabawy rytmiczne, taniec;
rekreacyjno-ruchowe: zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, spacery,
zabawy w grupach, ćwiczenia doskonalące sprawność fizyczną, turnieje sprawnościowe;
zajęcia rozrywkowe: zabawy okolicznościowe, konkursy;
zajęcia z wykorzystaniem środków audiowizualnych: oglądanie bajek i programów dla dzieci;
realizowanie edukacji prozdrowotnej, profilaktycznej, proekologicznej;
zajęcia metodą origami - poznanie sztuki składania papieru.