Patron Szkoły Podstawowej

HISTORIA PATRONÓW NASZEJ SZKOŁY

Franciszek Wieczorek

Urodzony w rodzinie robotniczej 25 marca 1918 roku w Grodzisku, powiat Olesno Śląskie. Był zawodowym podoficerem Wojska Polskiego w stopniu kaprala. Brał udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939roku.Po zwolnieniu zniewoli niemieckiej pracował wraz z ojcem w kopalni Radzionków. W okresie okupacji działał wraz z braćmi i ojcem w Ruchu Oporu w konspiracyjnej organizacji niepodległościowej "Nadzieja". Wskutek prowokacji został aresztowany przez Gestapo w dniu 17 listopada 1941 roku, a następnie stracony wraz z ojcem i braćmi w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu dnia 01 lipca 1942 roku. Numer obozowy 26653.

Bernard Wieczorek

Urodzony w rodzinie robotniczej 28 grudnia 1919 roku w Grodzisku, powiat Olesno Śląskie.Był pracownikiem umysłowym. W okresie międzywojennym był członkiem Związku Młodzieży Powstańczej i aktywnym działaczem społecznym w Orzechu. W okresie okupacji działał wraz z braćmi i ojcem w Ruchu Oporu, w konspiracyjnej organizacji niepodległościowej "Nadzieja". Został aresztowany przez Gestapo 17 listopada 1941 roku i osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu a następnie stracony wraz z ojcem i braćmi w dniu 22 maja 1942 roku. Numer obozowy 26654.

Paweł Wieczorek

Urodzony w rodzinie robotniczej 25 czerwca 1915 roku w Grodzisku, powiat Olesno Śląskie. Do 1939 roku był pracownikiem umysłowym w Urzędzie Gminy w Świerklańcu. W okresie międzywojennym działał aktywnie w Oddziałach Młodzieży Powstańczej na terenie powiatu Tarnogórskiego. W okresie okupacji należał do Ruchu Oporu i działał w konspiracyjnej organizacji niepodległościowej "Nadzieja". Wskutek prowokacji został aresztowany przez Gestapo 17 listopada 1941 roku i osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu a następnie stracony dniu 29 kwietnia 1942 roku. Numer obozowy 26652.

Jan Wieczorek

Urodzony w rodzinie robotniczej 09 stycznia 1889 roku w Małych Lasowicach powiat Olesno Śląskie. Był murarzem dołowym w kopalni węgla kamiennego Radzionków. Walczył w trzech powstaniach śląskich. Jako członek Związku Powstańców Śląskich brał aktywny udział w działalności społecznej i politycznej w Orzechu i na terenie gminy Świerklaniec. W okresie okupacji należał wraz z synami do Ruchu Oporu i działał w konspiracyjnej organizacji niepodległościowej "Nadzieja". Wskutek prowokacji został aresztowany przez Gestapo 17 listopada 1941 roku i osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu a następnie stracony dniu 28 kwietnia 1942 roku. Numer obozowy 26655.