Terapia ręki dla każdego

Projekt edukacyjny Terapia ręki dla każdego Pomysł projektu powstał z potrzeby serca. Kilka lat temu zaczęłam swoją przygodę z terapią ręki. Wierna założeniom programu Terapii Ręki zaczęłam drążyć temat bardziej. Po skończonych różnych kursach i szkoleniach dotyczących tego zagadnienia, wysłuchaniu wielu webinarów, wykładów i przeczytaniu kilku naprawdę wartościowych pozycji a przede wszystkim po dającej najwięcej wiedzy – praktyce – mam w głowie kilka spostrzeżeń. Zadziwiające jest to, jak wiele elementów składa się na prawidłowy rozwój motoryki małej, manipulacji i umiejętności pisania, takich elementów, które na pierwszy rzut oka nie wydają się istotne w ruchach ręki. Pracując z dziećmi i ich rodzicami, współpracując z innymi terapeutami często słyszę „jakie ćwiczenia stolikowe, szlaczki dla dziecka, bo nie chce pracować”. Nie bez powodu specjaliści i mentorzy w dziedzinie terapii ręki idą torem: motoryka duża – motoryka mała – grafomotoryka. To co potocznie nazywamy „szlaczkami”, powinno być jak wisienka na torcie, na zakończenie. Nie jest moim celem pisanie podręcznika z anatomii, jednak niektórych kwestii pominąć nie można, podstawowa wiedza z tejże dziedziny pojawić się tu musi. Pragnę, aby wszyscy którzy chcą pomóc dzieciom osiągnąć możliwie najwyższy poziom funkcjonowania mieli na uwadze kilka rzeczy. Chciałabym, aby ten projekt dał impuls do działania, do zgłębiania wiedzy a przede wszystkim do uświadomienia, że terapia ręki to coś więcej niż sortery, układanki i „połącz kropki” (oczywiście to też jest bardzo ważne, może być ciekawe i zadawalające dla dzieci, jednak wszystko w swoim czasie!). Chciałabym, aby terapeuci i nauczyciele korzystający z projektu puścili wodze fantazji i pomysłowości. Chciałabym, aby osoby pracujące z dziećmi nawet jeśli nie będą brały czynnego udziału w projekcie, posiadały wiedzę i zwracały uwagę na zagadnienia tu poruszane. Zaproponowane ćwiczenia nie są ostateczne i jedyne, dowolność wykonania i modyfikowania mile widziana! Wiem, że wiele osób posiada duży bagaż doświadczeń i pomysłów, być może projekt pozwoli im bardziej się rozwinąć. Chciałabym, aby dzieci poprzez zaproponowane ćwiczenia czerpały radość, zyskały pewność siebie, rozwijały kreatywność i usprawniały swój organizm. Zapominamy co tak naprawdę składa się na prawidłowe funkcjonowanie kończyny górnej. Pomijamy napięcie mięśniowe, stabilizację centralną, pomijamy wpływ percepcji wzrokowej, funkcje wzroku, które są nieodłączne w procesie kształtowania prawidłowych ruchów ciała. Najważniejsze jest spojrzenie holistyczne na człowieka, zauważenie różnych rzeczy, najdrobniejszych elementów, które mogą wpływać na funkcjonowanie. Projekt dedykowany dla żłobków i przedszkoli, spełnia kilka funkcji: przede wszystkim terapeutyczną, usprawniającą i wzmacniającą organizm dziecka, propaguje aktywności również zespołowe, dąży do współpracy, pełni funkcję profilaktyczną dla małych dzieci, aby zapobiegać występowania nawykowych nieprawidłowości w rozwoju motoryki małej.