Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Orzechu
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Orzechu

Jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania ? 10 złotych rad

Jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania ? 10 złotych rad

Rada pierwsza:  CZYTAJMY RAZEM.

Rada druga:  WYBIERAJMY KSIĄŻKI  z „Niższej półki”, (tzn. mniej wystawnie wydane).

Rada trzecia:  KSIĄŻKA MA SWOJE MIEJSCE ….  wśród zabawek.

Rada czwarta: PROPONUJMY INTERAKCJE ….   zapytajmy dziecko, co widzi na obrazku, zwróćmy uwagę na kolory  oraz emocje wyrażone na twarzach namalowanych postaci.

Rada piąta: CZYTANIE UCZY, ALE NIC NA SIŁĘ……  wspólne czytanie to doskonała okazja aby nauczyć dziecko czytać – w tym celu  wskazujemy mu całe zdania, słowa i litery. Cierpliwie wskazując palcem kolejne wyrazy doczekamy się wreszcie pytań: „A co tu jest napisane?” oraz „Co to jest?”.

Rada szósta: O GUSTACH SIĘ NIE DYSKUTUJE.  Pozwólmy starszym dzieciom dokonać wyboru książki.

Rada siódma: SĄ RZECZY WAŻNE I WAŻNIEJSZE     Chcąc rozbudzić w dziecku głód poszukiwania wiedzy w literaturze oraz jego wrażliwość,  otaczajmy je książkami, które wpiszą się w jego zainteresowania.

Rada ósma: PRZYZWYCZAJENIE JEST NASZĄ DRUGĄ NATURĄ… Jeżeli chcemy by nasze dzieci czytały, pokażmy że i dla nas jest to  wartościowa rozrywka i znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu.

Rada dziewiąta: OTWIERAJMY SIĘ NA TECHNIKĘ     E – BOOK to też książka.

Rada dziesiąta:  NIE LICZ NA ŚLEPY LOS.  Ważne, aby wybierać książki ze „sprawdzonych źródeł”, albo takie, które przeczytaliśmy sami.

Na zakończenie  –  uważnie obserwujcie swoje dzieci. Czasami niechęć do czytania wcale nie wiąże się z przekonaniem naszych pociech o tym, że książki nie są ciekawe. W niektórych przypadkach czytanie jest dla nich po prostu… trudne. Uczęszczając na zajęcia w szkole, młody człowiek może się przekonać, że czyta gorzej niż jego rówieśnicy – wolniej, mniej składnie, sylabizując czy głoskując, myli litery o podobnym brzmieniu lub kształcie.

Co wówczas robić? Przede wszystkim porozmawiać z nauczycielem i podpytać go, jak nasze dziecko radzi sobie z czytaniem. Gdy on zasygnalizuje problem, zgłośmy się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dzięki regularnym o odpowiednio skonstruowanym zestawom ćwiczeń, czytanie znów stanie się dla naszego dziecka przyjemnością.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny