Jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania ? 10 złotych rad

Rada pierwsza:  CZYTAJMY RAZEM.

Rada druga:  WYBIERAJMY KSIĄŻKI  z „Niższej półki”, (tzn. mniej wystawnie wydane).

Rada trzecia:  KSIĄŻKA MA SWOJE MIEJSCE ….  wśród zabawek.

Rada czwarta: PROPONUJMY INTERAKCJE ….   zapytajmy dziecko, co widzi na obrazku, zwróćmy uwagę na kolory  oraz emocje wyrażone na twarzach namalowanych postaci.

Rada piąta: CZYTANIE UCZY, ALE NIC NA SIŁĘ……  wspólne czytanie to doskonała okazja aby nauczyć dziecko czytać – w tym celu  wskazujemy mu całe zdania, słowa i litery. Cierpliwie wskazując palcem kolejne wyrazy doczekamy się wreszcie pytań: „A co tu jest napisane?” oraz „Co to jest?”.

Rada szósta: O GUSTACH SIĘ NIE DYSKUTUJE.  Pozwólmy starszym dzieciom dokonać wyboru książki.

Rada siódma: SĄ RZECZY WAŻNE I WAŻNIEJSZE     Chcąc rozbudzić w dziecku głód poszukiwania wiedzy w literaturze oraz jego wrażliwość,  otaczajmy je książkami, które wpiszą się w jego zainteresowania.

Rada ósma: PRZYZWYCZAJENIE JEST NASZĄ DRUGĄ NATURĄ… Jeżeli chcemy by nasze dzieci czytały, pokażmy że i dla nas jest to  wartościowa rozrywka i znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu.

Rada dziewiąta: OTWIERAJMY SIĘ NA TECHNIKĘ     E – BOOK to też książka.

Rada dziesiąta:  NIE LICZ NA ŚLEPY LOS.  Ważne, aby wybierać książki ze „sprawdzonych źródeł”, albo takie, które przeczytaliśmy sami.

Na zakończenie  –  uważnie obserwujcie swoje dzieci. Czasami niechęć do czytania wcale nie wiąże się z przekonaniem naszych pociech o tym, że książki nie są ciekawe. W niektórych przypadkach czytanie jest dla nich po prostu… trudne. Uczęszczając na zajęcia w szkole, młody człowiek może się przekonać, że czyta gorzej niż jego rówieśnicy – wolniej, mniej składnie, sylabizując czy głoskując, myli litery o podobnym brzmieniu lub kształcie.

Co wówczas robić? Przede wszystkim porozmawiać z nauczycielem i podpytać go, jak nasze dziecko radzi sobie z czytaniem. Gdy on zasygnalizuje problem, zgłośmy się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dzięki regularnym o odpowiednio skonstruowanym zestawom ćwiczeń, czytanie znów stanie się dla naszego dziecka przyjemnością.