Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Orzechu
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Orzechu

INNOWACJA PROGRAMOWA – „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

Utworzono dnia 01.09.2015

Szkoła odgrywa główną rolę w przywracaniu dziedzictwa kulturowego w regionie oraz inspiruje działania twórcze, konieczne przy odszukiwaniu i zachowaniu swojej tożsamości. Obecnie szczególnie ważne staje się wracanie do swoich korzeni, czyli powrót do źródeł kultury regionalnej. Przekazywanie dziedzictwa kulturowego powinno odbywać się od wczesnego dzieciństwa, na każdym etapie edukacji. Znajomość historii regionu jest nośnikiem wielu cennych wartości, które umożliwiają człowiekowi jego wszechstronny rozwój. Dlatego tak istotne jest przekazywanie, kultywowanie tradycji naszych przodków. Innowacja programowa „Ocalić od zapomnienia” jest adresowana do uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej, jest zgodna z Podstawą Programową Kształcenia Ogólnego dla Sześcioletnich Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Zamierzeniem autorów jest wzbogacenie treści programowych o treści związane z Orzechem i jego okolicami. Autorzy innowacji dziękują za pomoc przy opracowaniu programu nauczycielom dyplomowanym szkoły: pani Cecylii Bereś, pani Grażynie Chojnackiej, pani Danucie Gałęziok, pani Marii Hajduk, pani Grażynie Koloch oraz pani Beacie Konarczak-Wężyk. Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, w której zacierają się różnice między mieszkańcami Naszym więc zadaniem jest ocalić to, co określa naszą „małą ojczyznę”, co odróżnia nas od innych. Powstała więc potrzeba: uświadomienia uczniom, że dziedzictwo naszych przodków, nasza własna „mała” historia” jest bardzo ważnym elementem naszej kultury i naszej tożsamości, zebrania, przechowywania i propagowania tego dziedzictwa pobudzenia zainteresowania uczniów przeszłością, CEL GŁÓWNY: Poznanie historii i kultury Orzecha oraz okolic, budzenie potrzeby interesowania się przeszłością.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Poznanie elementów kultury Orzecha i okolic ( legendy, tańce, potrawy  regionalne).    
2. Poznanie elementów historii Orzecha (dzieje OSP, nazwy miejscowe i  określenia    gwarowe, herb Orzecha , sołectw ościennych i gminy Świerklaniec).   
3. Utrwalenie umiejętności zadawania pytań, komponowania i zapisywania notatki, budowania hasła słownikowego.    
4. Kształcenie umiejętności pracy z tekstem źródłowym ( dokumentem, relacją ustną).    
5. Utrwalanie umiejętności odróżniania prawdy historycznej od fikcji literackiej, odróżniania postaci historycznej od postaci fikcyjnej lub prawdopodobnej na przykładzie legend.   6. Doskonalenie umiejętności układania i zapisywania algorytmu na przykładzie przepisów kulinarnych.   
7. Nauka zdobywania wiedzy historycznej z różnych źródeł (relacje ustne, zdjęcia, dokumenty, publikacje)

EFEKTY WDROŻONYCH DZIAŁAŃ:
Uczniowie znają historię i kulturę Orzecha oraz okolic. Uczniowie mają rozbudzoną potrzebę kultywowania tradycji i dbania o nią. Wzrasta wśród uczniów poczucie własnej tożsamości. Zwiększa się integracja szkoły ze środowiskiem

MONITORING I EWALUACJA PROGRAMU Monitorowana będzie realizacja programu, poprzez gromadzenie i analizę informacji o jego przebiegu z myślą o podjęciu działań korygujących. Dwa razy do roku na konferencjach rady pedagogicznej odbędzie się podsumowanie jego przebiegu, wyników i napotkanych problemów. Przy tej okazji formułowane będą  uwagi i wnioski do pracy na następny rok. Planowana jest również ewaluacja okresowa w trakcie wdrażania programu, która odpowie na pytania czy podjęte działania zmierzają w dobrym kierunku, czy są realizowane zgodnie z założeniem programu. Ewaluacja końcowa nastąpi po realizacji programu. Podstawę ewaluacji stanowić będą: wystawy prac plastycznych i fotograficznych udział uczniów w pikniku rodzinnym „Ocalić od zapomnienia” i innych imprezach środowiskowych zbiory przepisów kuchni regionalnej opracowane zbiory przepisów kuchni regionalnej umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły opracowane słowniczki wyrażeń gwarowych i miejscowych – umieszczone na stronie internetowej szkoły. słowniczki wyrażeń gwarowych i miejscowych przeprowadzenie ankiet wśród rodziców uczniów na temat podjętych działań w czasie realizacji programu Podsumowaniem realizacji programu „Ocalić od zapomnienia” będzie wykonanie przez uczniów klasy szóstej prezentacji multimedialnej „Orzech wczoraj i dziś”.  

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny