PROJEKT „Misja zielona szkoła w Parkach Narodowych”

Utworzono dnia 30.06.2015

Projekt pod patronatem EFRWP Celem Projektu było budowanie wśród uczniów świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i Polski oraz akceptacji dla terenów chronionych: Parki Narodowe (PN) i obszary Natura 2000 (N2000). Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poznali bogactwo gatunkowe otaczającego ich środowiska przyrodniczego i praktyczne znaczenie pojęcia różnorodności biologicznej. Całość projektu finansowana była przez EFRWP. W projekcie uczestniczyło 36 uczniów klas IV-VI. Zajęcia edukacyjne w ramach projektu prowadzone były przez odpowiednio przeszkolonych nauczycieli oraz pracowników edukacyjnych parków w czasie pobytu na zielonej szkole w Zawoi. Zajęcia miały formę, przede wszystkim, ćwiczeń i zabaw terenowych, w oparciu o przygotowany przez Fundację program edukacyjny. Podczas pobytu w Zawoi dzieci przeprowadzały badanie wody, karmiły zwierzęta w Parku Czarnego Daniela, jechały kolejka linową, zwiedzały Orawski Park Etnograficzny (skansen w Zubrzycy Wielkiej), zwiedzały Ośrodek „Korona Ziemi” w Zawoi, były na Hali Barankowej. Przez 5 dni pobytu w Zawoi dzieci wcielały się w reporterów, każdy dzień dokumentowały za pomocą zdjęć i sprawozdań i umieszczały swoje prace na facebooku. Realizacja zajęć odbywała się w trzech etapach. Etap I realizowano bezpośrednio przed wyjazdem do Babiogórskiego PN. W ramach tego etapu uczniowie dowiedzieli się o celach projektu, jego założeniach edukacyjnych, a także zostali wprowadzeni w fabułę projektu. Ich zadaniem było natomiast przygotowanie informacji o babiogórskim parku narodowym. Drugi etap to zajęcia edukacyjne w parku narodowym, realizowane w formule tzw. zielonej szkoły. Etap III, stanowiący kontynuację I i II etapu, odbywał się w formie zajęć pozalekcyjnych. W jego ramach zrealizowano projekt edukacyjny dotyczący poznania zabytków architektury i przyrody najbliższego otoczenia oraz wykonanie pracy na ogólnopolski konkurs prac projektowych „Nieodkryte szlaki”. Praca została wykonana w formie Questu, czyli krótkich wierszowanych pytań dotyczących architektury i historii parku świerklanieckiego. Projekt bardzo podobał się dzieciom i ich rodzicom.

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.